Piątek 27 kwietnia 2018 r., Imieniny obchodzą Felicja, Teofil, Zyta
Najnowsze wiadomości: Marek Kuchciński we Wloclawku PAS STARTOWY DLA POCZĄTKUJĄCYCH – informacja Wydziału Rozwoju Trwa Europejski Tydzień Szczepień Linia P wznowi kursowanie We Włocławku odbywają się XIX Prezentacje Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych Majówka z Mrozem, zapraszamy! Zakończył się cykl wiosennych spotkań Prezydenta Włocławka z mieszkańcami Województwo Kujawsko - Pomorskie obroniło Mistrzostwo Polski Związków Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni – Razem” w koszykówce mężczyzn Kursowanie linii P MPK: Elektryk na testach
Aktualnie jesteś: Strona główna\ Aktualności \ Muzeum w Nieszawie pokaże akwarele Zdzisława Szmidta
Kultura

Muzeum w Nieszawie pokaże akwarele Zdzisława Szmidta
25 października 2014 r. 23:31

Muzeum w Nieszawie pokaże akwarele Zdzisława Szmidta

31 października br. o godz. 16.00 w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie zostanie otwarta wystawa pt. „Zdzisław Szmidt – akwarele”.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych 40 akwarel z ostatnich lat twórczości artysty. Wystawa potrwa do 4 stycznia 2015 roku. Zapraszamy.

Zdzisław Szmidt urodził się 28 kwietnia 1935 r. w Ciechocinku. Z rodzinnym miastem był związany przez całe życie. Swoją edukację artystyczną rozpoczął w 1949 r. w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Jedlinie Zdroju. Po trzech latach nauki przeniósł się do Liceum Plastycznego we Wrocławiu, które ukończył w 1955 r. Studia w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych rozpoczął za namową swojego kuzyna, także artysty, Wiesława Dembskiego. Dyplom uzyskał w 1961 r. na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Krystyny Łady-Studnickiej oraz prof. Jacka Żuławskiego. Po powrocie do Ciechocinka podjął pracę nauczyciela. Prowadził także, społecznie, warsztaty plastyczne dla młodzieży i nieprzerwanie rozwijał własną twórczość malarską. W ognisku plastycznym, którym opiekował się w okresie 1964–1968, warsztat malarski poznawali tacy artyści, jak: Małgorzata Iwanowska-Ludwińska, Bogumił Ziółkowski czy prof. Paweł Lewandowski-Palle.

Rodzinne miasto było niezwykle ważne dla Zdzisława Szmidta. Uwieczniał je w swoich pracach, był autorem herbu miasta, wykonywał projekty znaków graficznych dla miejscowych firm, plakatów, tablic pamiątkowych. Pełnił także funkcję radnego miasta w latach 1982–1990, intensywnie zajmując się kulturą i sprawami społecznymi Ciechocinka.

W latach 1961–1983 należał do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Toruńskiego oraz do Oddziału Włocławskiego Okręgu Bydgoskiego. Był niezwykle aktywnym malarzem, brał udział w wielu wystawach zbiorowych, prezentował prace na ekspozycjach indywidualnych, w kraju i za granicą, był także komisarzem plenerów. Jego twórczość wielokrotnie nagradzano podczas przeglądów i konkursów.

Zdzisław Szmidt zmarł 9 maja 2001 r. w Ciechocinku, gdzie spoczął na miejscowym cmentarzu.

(mo)powrót

Tam gramy
Region

powiat włocławskipowiat aleksandrowskipowiat gostyniński

powiat lipnowskipowiat radziejowskipowiat toruński

Polecamy strony