Piątek 27 kwietnia 2018 r., Imieniny obchodzą Felicja, Teofil, Zyta
Najnowsze wiadomości: Marek Kuchciński we Wloclawku PAS STARTOWY DLA POCZĄTKUJĄCYCH – informacja Wydziału Rozwoju Trwa Europejski Tydzień Szczepień Linia P wznowi kursowanie We Włocławku odbywają się XIX Prezentacje Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych Majówka z Mrozem, zapraszamy! Zakończył się cykl wiosennych spotkań Prezydenta Włocławka z mieszkańcami Województwo Kujawsko - Pomorskie obroniło Mistrzostwo Polski Związków Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni – Razem” w koszykówce mężczyzn Kursowanie linii P MPK: Elektryk na testach
Aktualnie jesteś: Strona główna\ Aktualności \ Nowa wystawa w Muzeum Noakowskiego w Nieszawie
Kultura

Nowa wystawa w Muzeum Noakowskiego w Nieszawie
15 stycznia 2015 r. 14:18

Nowa wystawa w Muzeum Noakowskiego w Nieszawie

W dniu 17 stycznia (sobota) br., o godz. 16.00, w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie nastąpi otwarcie wystawy fotografii pt. „Kujawy”.

Na wystawie prezentowane są zdjęcia, które wykonali uczestnicy Plenerowych Warsztatów Fotograficznych Kujawy. Warsztaty, które zorganizował Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu,  odbywały się w lipcu 2011 roku. Uczestniczyło w nich czternaścioro utalentowanych, zaawansowanych w tworzeniu fotografii artystycznej, fotografów amatorów z różnych miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego: z Dobrego, Grudziądza, Gruty, Kowalewa Pomorskiego, Lubicza, Lutowa, Osieka nad Wisłą, Torunia i Żnina. Byli wśród nich uczniowie, studenci, a także osoby na co dzień uprawiające różne zawody. Ich przewodnikiem po krajobrazach i kulturowej przestrzeni Kujaw oraz artystycznym opiekunem był Stanisław Jasiński – fotografik, publicysta i poeta, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, instruktor fotografii w WOAK-u.

W sierpniu 2011 roku odbywały się Plenerowe Warsztaty Fotograficzne Pałuki stanowiące integralną część przedsięwzięcia, które można określić jako Plener Fotograficzny Kujawy i Pałuki. Spośród kilku tysięcy zdjęć, które uczestnicy warsztatów wykonali na Kujawach i Pałukach Stanisław Jasiński wybrał fotografie następnie eksponowane na poplenerowej wystawie oraz ponad sto składających się na prezentację multimedialną. Wytypowane zostały najciekawsze ujęcia. Są to plany ogólne, zbliżenia, detale. Fotografie te łączą walory artystyczne, poznawcze i dokumentacyjne.

Zdjęcia pokazują niezwykłą urodę kujawskich krajobrazów, ciekawe zakątki i obiekty ujmowane w perspektywie kulturowej. Poprzez współczesną przestrzeń ukazywana jest przeszłość regionu, a także jego nowoczesność oraz zmiany, jakie zachodzą w krajobrazie. Oczywiście, pośród eksponowanych fotografii daremnie by szukać ujęć typowych dla widokówek czy folderów krajoznawczych. Są zdjęcia charakterystycznych pejzaży – równin, jezior, lasów, wsi, miast, zabytków, czy też  mieszkańców regionów podczas codziennych zajęć i wypoczynku. Każde zdjęcie może być początkiem ciekawej opowieści o Kujawach, o naszej małej ojczyźnie. Oczywiście jest to opowieść fragmentaryczna, niepełna, zaledwie zaznaczająca bogactwo widoków i związanych z nimi zdarzeń.

Zdjęcia zaciekawiają nie tylko tematyką. Są one zajmujące również jako uprzedmiotowienie spostrzegawczości, wrażliwości i osobowości ich autorów. Podczas warsztatowych wyjazdów łączyli oni pasję artystyczną i poznawczą. W swoich fotografiach uobecnili się jako artyści, jako twórcy obrazów. Urzekają uwidocznioną w zdjęciach radością fotografowania i przebywania w miejscach przyciągających urodą i nastrojem.

Jak mówi Stanisław Jasiński: -plenerowe wyprawy pozwalały odkryć niepowtarzalną urodę obu regionów; okazywało się, że zawsze za horyzontem jest coś i ciekawego, i pięknego. Dlatego też o plenerowych doświadczeniach oraz zdjęciach eksponowanych na wystawie można powiedzieć, że przystają do powiedzenia: cudze chwalicie, swego nie znacie. Eksponowane fotografie odkrywają wspaniałość naszego otoczenia – jego atrakcyjność.

Autorami zdjęć są: Martyna Chmielewska, Justyna Drążek, Marta Grabowska, Anna Hołub, Ewa Łysiak, Joanna Nacfalska, Marzena Samborska, Jacek Hołub, Stanisław Jasiński, Jacek Melerski, Krzysztof Krzemień, Piotr Kriesel, Dariusz Łenski, Maciej Pasieka i Zbigniew Zasada.

Wystawa będzie eksponowana do 15 stycznia b.r.


(mo)powrót

Tam gramy
Region

powiat włocławskipowiat aleksandrowskipowiat gostyniński

powiat lipnowskipowiat radziejowskipowiat toruński

Polecamy strony