Czwartek 22 lutego 2018 r., Imieniny obchodzą Marta, Małgorzata, Piotr
Najnowsze wiadomości: Matematyczne mrówki i planszówkowa nocka w Taktyku W cieniu mistrza Bułata Konkurs dla szkolnych doradców zawodowych Dotacje na sport przyznane Wystartowała kampania: „1% zostawiam we Włocławku” Reprezentacja Polski w koszykówce mężczyzn we Włocławku Starosta Sępoleński podziękował powiatowi włocławskiemu Droga Powiatowa Chodecz - Dąbrowice doczeka się remontu Amatorski turniej tenisa stołowego w Radziejowie 2018 III Grand Prix Wichowa - liderzy nie zwalniają tempa!
Aktualnie jesteś: Strona główna\ Aktualności \ Pamięci księdza Jerzego
Wiadomości

Pamięci księdza Jerzego
13 października 2017 r. 10:49

Pamięci księdza Jerzego

W Bydgoszczy, Górsku, Włocławku i Toruniu odbędą się obchody 33. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. We wtorek (17 października) marszałek Piotr Całbecki zaprasza do Górska na kolejną odsłonę koncertu „Dobro nieskończone”. 

 

Bydgoszcz-Górsk

W niedzielę (15 października) odbędzie się XXV Bieg Sztafetowy i II Maraton Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki z Bydgoszczy do Górska, organizowany przez Region Bydgoski NSZZ „Solidarność”, Ruch Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej oraz Fundację „Światło-Życie”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9 mszą świętą w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Start biegu o godzinie 10.15 sprzed kościoła, zakończenie w Górsku około godziny 14.

 

Górsk

We wtorek (17 października, godzina 17.30) w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku odbędzie się organizowany przez Urząd Marszałkowski koncert „Dobro nieskończone”, przygotowany przez Tomasza Kamińskiego. Wystąpią Weronika Kmita, Joanna Czajkowska-Zoń, Michał Babiarz, Tomek Kamiński oraz zespół „Igramy z Pokusą”. Wiersze Ernesta Brylla przeczyta Matylda Podfilipska. Wstęp wolny.

 

Po koncercie zaplanowano procesję z relikwiami na miejsce uprowadzenia w lasku w Górsku. Po niej odbędzie się modlitwa przy krzyżu.

 

Włocławek

Uroczystości przy włocławskiej tamie oraz w Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku odbędą się w środę (18 października, początek o godzinie 16.30). W programie między innymi złożenie wieńców, procesja z relikwiami bł. ks. Jerzego, uroczysta eucharystia oraz zwiedzanie Muzeum Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

 

Toruń

W ramach toruńskich obchodów organizowanych przez Region Toruńsko-Włocławski NSZZ „Solidarność”, w czwartek (19 października) o godzinie 17 w kościele NMP odbędzie się msza święta. Po niej nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem księdza Jerzego przy alei Jana Pawła II.

 

Ksiądz Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. Trasa jego męczeńskiej ostatniej drogi wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. Krótko potem w Polsce rozwinął się kult jego postaci. Przypomnijmy, że zmarła w 2013 roku matka błogosławionego Marianna Popiełuszko była honorową obywatelką regionu. Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik księdza Jerzego. Wystawienie monumentu współfinansował samorząd województwa.

 

Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. W ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”, zrealizowanego z udziałem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, powstały Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku oraz multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Przedsięwzięcie objęło także modernizację oraz wyposażenie sali pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.powrót

Tam gramy
Region

powiat włocławskipowiat aleksandrowskipowiat gostyniński

powiat lipnowskipowiat radziejowskipowiat toruński

Polecamy strony