Piątek 24 listopada 2017 r., Imieniny obchodzą Flora, Jan, Roman
Najnowsze wiadomości: GRAMY DLA KRYSTIANA -KONCERT CHARYTATYWNY W LUBIENIU KUJ. Bp Wiesław Śmigiel nowym biskupem toruńskim Uwaga kierowcy! - Utrudnienia w ruchu II Chodecki Bieg Charytatywny Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej zaprasza swoich pacjentów na kolejną „białą sobotę” w MZOZ Utrudnienia w ruchu w pozostałych częściach miasta Lekkoatletyka dla każdego RPO na nowoczesne szkolnictwo zawodowe Konkurs na plakat Niepodległej „Betlejem polskie” – wystawa w teatrze
Aktualnie jesteś: Strona główna\ Aktualności \ Zagraj na ukulele z podpisem księcia
Kultura

Zagraj na ukulele z podpisem księcia
17 października 2017 r. 19:48

Zagraj na ukulele z podpisem księcia

Kochasz dźwięki małej, czterostrunowej gitary? A może szukasz niepowtarzalnego instrumentu do swojej kolekcji? Jeszcze tylko do czwartku 19 października trwa charytatywna aukcja ręcznie wykonanego ukulele podpisanego przez następcę brytyjskiego tronu księcia Karola oraz jego małżonkę, Camillę Parker Bowles.

Na całym świecie z roku na rok rośle liczba miłośników tego poręcznego instrumentu. Być może to zasługa jego niewielkich rozmiarów, pozwalających na muzykowanie zawsze i wszędzie lub radosnego, lekkiego brzmienia.

Historia ukulele wystawionego na licytacji internetowego domu aukcyjnego Catawiki ma jednak smutny początek. Prawie cztery lata temu, w listopadzie 2013 r. w Glasgow doszło do tragedii. Na wypełniony ludźmi pub The Clutha spadł policyjny helikopter. W katastrofie zginęło 10 osób, a wiele zostało rannych. Miejsce, tak popularne wśród mieszkańców miasta i od lat będące znaną lokalną sceną muzyczną, zostało zamknięte. Dopiero w 2015 r. odbyło się uroczyste ponowne otwarcie, któremu towarzyszył szereg imprez i inicjatyw. Jedną z nich było powołanie fundacji The Clutha True, wspierającej utalentowane dzieci i młodzież znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.

W pomoc fundacji zaangażowało się wiele gwiazd muzyki oraz sławne postaci świata kultury. Na charytatywnych aukcjach pojawiały się m.in. gitary podpisane przez lidera Oasis Noela Gallaghera oraz zespół AC/DC.

W 2015 r. w uroczystym ponownym otwarciu pubu uczestniczył książę Karol wraz z małżonką Camillą Parker Bowles. Podczas wizyty obje podpisali ręcznie wykonane ukulele, które właśnie trafiło na charytatywną licytację w internetowym domu aukcyjnym Catawiki.

Przedmioty należące do członków rodzin królewskich, a także pamiątki sygnowane ich oryginalnymi podpisami cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Przykładem jest choćby sprzedany w ubiegłym miesiącu za blisko 40 000 euro Mercedes Benz, należący niegdyś do króla Hiszpanii Juana Carlosa – mówi Joep Egmond, ekspert Catawiki

Ręcznie robione ukulele powstało w warsztacie lutniczym The Guitar Workshop Glasgow. Na gryfie instrumentu znajduje się logo fundacji, które już na zawsze będzie przypominało o szczytnym celu, na który został on przeznaczony. A może to właśnie dźwięki ukulele przywiodą kiedyś swojego nowego właściciela na deski sceny szkockiego pubu The Clutha…

Aukcję można śledzić na stronie - www.catawiki.com/ukulelepowrót

Tam gramy
Region

powiat włocławskipowiat aleksandrowskipowiat gostyniński

powiat lipnowskipowiat radziejowskipowiat toruński

Polecamy strony