Wiadomości - strona główna

Region przyjazny seniorom

Domy dziennego pobytu, kluby seniora, centra usług środowiskowych, „zielone” gospodarstwa opiekuńcze, opieka otępienna, szczepienia przeciw pneumokokom, pomoc dla organizacji pozarządowych w realizacji projektów senioralnych, a także marszałkowski program opieki senioralnej – zachęcamy do udziału we wspieranych przez Urząd Marszałkowski przedsięwzięciach skierowanych do starszych mieszkańców naszego regionu. Samorząd województwa jest również partnerem strategicznym I Forum Seniora, które odbędzie się dziś (6 marca) w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.

– Starzenie się społeczeństwa jest faktem, podobnie jak to, że co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. Przygotowane przez nas propozycje i rozwiązania to właściwa odpowiedź na te wyzwania. Seniorów i ich rodziny zapraszam do udziału w naszych programach. Zapraszam też partnerów, dzięki którym będziemy mogli poszerzyć naszą ofertę i objąć nią jeszcze większą grupę uczestników. Mamy na to środki a potrzeby są wciąż duże – mówi marszałek Piotr Całbecki, który uczestniczy w dzisiejszym Forum Seniora w Bydgoszczy.

Wsparcie na realizację projektów senioralnych dostępne jest między innymi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pomoc trafiła dotychczas na 52 tego typu przedsięwzięcia o wartości dofinansowania ponad 87 mln złotych. To środki, które pozwoliły między innymi na utworzenie miejsc świadczenia usług społecznych dla 2,7 tysiąca osób starszych i niesamodzielnych. Wkrótce kolejne nabory wniosków o dofinansowanie projektów.

Projekty realizowane z udziałem i przy wsparciu finansowym samorządu województwa kujawsko-pomorskiego:

  • Domy dziennego pobytu. Marszałkowskie środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego umożliwiły utworzenie miejsc opieki w 33 takich placówkach. Domy oferują opiekę, w tym posiłki, organizują zajęcia, imprezy i spotkania towarzyskie. Funkcjonują przez cały rok, we wszystkie dni robocze, co najmniej przez 8 godzin dziennie. Z usług tych placówek skorzysta w sumie 1,1 tysiąca osób – seniorów i niepełnosprawnych wymagających opieki oraz ich opiekunów.
  • Kluby seniora i centra usług środowiskowych. Wsparcie z RPO trafiło również na utworzenie 275 miejsc dla seniorów w 5 klubach seniora: w Chełmży, Płużnicy, Bydgoszczy, Lubiczu i Inowrocławiu. To miejsca spotkań osób starszych, które organizują między innymi zajęcia aktywizujące i integrujące. Ponad 600 podopiecznych skorzysta też z oferty z niestacjonarnych centrów usług środowiskowych, które powstają przy niektórych domach dziennego pobytu i klubach seniora. Centra świadczą wsparcie informacyjne, szkolą opiekunów, kierują podopiecznych do odpowiednich instytucji, są również bazą lokalową dla opiekunów i asystentów.
  • Gospodarstwa opiekuńcze w ramach projektu „Zielona opieka”. Projekt oferuje pobyty dzienne w tradycyjnych gospodarstwach rolnych oraz interesujące, dostosowane do zainteresowań seniorów zajęcia. W 15 gospodarstwach opiekuńczych  w powiatach brodnickim, mogileńskim, świeckim, tucholskim i wąbrzeskim w kilkuosobowych grupach integruje się łącznie 225 starszych pań i panów.
  • Wojewódzki pilotażowy program opieki senioralnej. Wsparciem obejmujemy 386 niesamodzielnych osób starszych w trzydziestu gminach w całym regionie. Wśród proponowanych rozwiązań są opiekun domowy, sieć wsparcia sąsiedzkiego, wolontariat opiekuńczy i wsparcie opieki rodzinnej. Więcej.
  • „Kujawsko-Pomorskie Środowiskowe Centrum Opieki Psychogeriatrycznej w Otępieniach”. Projekt obejmuje wsparciem 200 chorych i 300 opiekunów z Bydgoszczy i powiatu sępoleńskiego. Dotyczy rozwoju kompleksowej sieci wsparcia – skoordynowanego leczenia, opieki środowiskowej oraz aktywizacji społecznej w miejscu zamieszkania, informacje na: www.otepienni.pl; www.rops.torun.pl, fanpage „OtępieNIE” na Facebooku.
  • Szczepienia przeciwko pneumokokom. W 2018 roku z marszałkowskiego programu bezpłatnych szczepień skorzysta 1,1 tysiąca osób w wieku powyżej 65 roku życia, które nie były szczepione przeciwko pneumokokom i należą do grupy ryzyka (leczą się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej). Udział w programie zadeklarowało 18 samorządów terytorialnych, które pokryją połowę kosztów przeprowadzenia szczepień.
  • Pomoc dla organizacji pozarządowych w realizacji projektów przygotowanych z myślą o seniorach. Z myślą o aktywizacji i integracji społecznej seniorów 90 tysięcy złotych wsparcia z budżetu województwa trafi w tym roku na realizację 22 imprez rekreacyjnych, zlotów, spotkań i zajęć edukacyjnych dla osób starszych. Marszałkowskie wsparcie pomoże też w organizacji opieki nad osobami przewlekle chorymi – na realizację 20 tego typu projektów samorząd województwa przekaże pozarządówkom 250 tysięcy złotych z budżetu województwa.