Nowa wystawa czasowa w gmachu Zbiorów Sztuki.
Wystawa „W pracowni artystów” to pierwsza w historii muzeum we Włocławku ekspozycja, która pokazuje kulisy powstawania dzieł sztuki. Zaprasza do zaaranżowanych pracowni artystów włocławskich XX – XXI wieku, w których można zobaczyć oryginalne elementy wyposażenia, rekwizyty, szkice, fotografie należące kiedyś do malarzy, rzeźbiarzy, ceramików czy grafików. Ponadto prezentuje zdjęcia twórców ukazujące ich przy pracy, pozujących z paletą czy dłutem.
Różnorodność pracowni, ich wyposażenia, wynika przede wszystkim z profesji artystów. Inne sprzęty są niezbędne w atelier malarza — sztalugi, podesty, draperie, rekwizyty; inne w pracowni rzeźbiarskiej czy ceramicznej, w której niezbędne są kawalety, dłuta, szpachle i materiały — kamień, drewno, glina, gips. Z kolei dla grafika warsztatowego najważniejsze są poza wygodnym stołem czy prasą do wykonywania odbitek — płyty metalowe, klocki drewna czy kawałki linoleum oraz dłuta, wałki itp. Ponadto każdy artysta miał indywidualne potrzeby i upodobania. To powodowało, że zarówno pracownia w jego domu, jak i w miejscu zatrudnienia odzwierciedlała osobowość twórcy. Osobistego charakteru każdego miejsca pracy artyście nadawały ukończone dzieła ustawione na regałach, pod ścianami, szkice, prace nieskończone, czasem nieudane czy uszkodzone realizacje, pomocne rekwizyty, prywatne przedmioty użytkowe.
W Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w spuściznach poszczególnych artystów znajdują się poza ich dziełami także liczne szkice czy narzędzia pracy. Zbiór jest różnorodny, bardzo ciekawy i po wielu latach gromadzenia, pierwszy raz zostanie udostępniony w tak szerokim zakresie. Kolekcję stanowią pojedyncze „pracowniane” eksponaty i pozyskane niemal kompletne wyposażenia pracowni m. in. Tadeusza Szadeberga w 1994 r. czy w bieżącym roku pracowni ceramicznej Aleksandry Domanowskiej.
Nadrzędnym celem wystawy jest pokazanie atelier, odpowiadających profesjom twórców z wykorzystaniem dzieł wielu artystów, a w ich aranżacji stworzenie miejsc, w których można poczuć atmosferę twórczej pracy.
Cztery pracownie — malarska, rzeźbiarska, graficzna i ceramiczna są kompilacją rekwizytów, szkiców, dzieł należących m.in. do Henryka Sokołowskiego, Aleksandra Laszenki, Jana Stępnia, Franciszka Kwiatkowskiego, Wiesława Dembskiego, Waldemara Dołęgowskiego, Wacława Bębnowskiego, Tadeusza Szadeberga, Wita Płażewskiego, Leona Płoszaya, Marii Brodzińskiej, Janusza Nowierskiego, Kazimierza Borkowskiego, Jana Sowińskiego, Aleksandry Domanowskiej.
Wystawę ze względu na czas pandemii i zamknięte dla zwiedzających muzeum, prezentujemy na stronie muzealnej. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć. W planach mamy udostępnienie ekspozycji na stronie internetowej www.muzeum.wloclawek.pl, oraz muzealnym Facebooku w formie wirtualnej.
Bardzo liczymy, że ekspozycja będzie dostępna dla publiczności już od 28 grudnia, a zamiast uroczystego wernisażu będziemy mogli zorganizować „Niedzielę z kustoszem” i uroczysty finisaż. O ich terminach powiadomimy wkrótce.
Krystyna Kotula
Wystawa czynna: grudzień 2020 r.– marzec 2021 r.
Scenariusz wystawy – Krystyna Kotula
Oprawa plastyczna wystawy – Magdalena Kolanowska