Wyjątkowa wystawa w Zbiorach Sztuki „13 Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki”
9 października, o godz. 12 00, w Zbiorach Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku odbędzie się wernisaż wystawy, podczas którego będzie miało miejsce uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień laureatom 13 Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki.
Wystawa pokonkursowa prezentuje wybór najlepszych prac nadesłanych na 13 Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki, zorganizowany przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Galerię Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Bydgoszczy.
Po raz pierwszy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku ma zaszczyt eksponować nagrodzone, wyróżnione i wybrane przez jury prace, nadesłane z całego kraju. Wybór Zbiorów Sztuki we Włocławku przez organizatorów konkursu był podyktowany tym, że znajduje się tu ekspozycja stała jednego z największych artystów art brut – Stanisława Zagajewskiego i zestawienie jego dorobku z samorodnymi talentami, takimi jak on, może być bardzo interesujące. Organizowany od 1996 r. w cyklu biennale konkurs jest najbardziej reprezentatywnym w Polsce przeglądem amatorskiej twórczości z kręgu malarstwa intuicyjnego, naiwnego, art brut czy czerpiącego z tradycji ludowej.
Na tegoroczną edycję wpłynęło 600 prac z całej Polski, co jest dowodem na wyjątkową aktywność twórców. Jury konkursu wytypowało na wystawę prace 108 autorów. Różnorodność tematyczna i formalna obrazów może stanowić źródło do kolejnych dyskusji nad szerokim spektrum aktualnej sztuki nieprofesjonalnej w Polsce czy bieżących trendów.
Na wystawie znajdują się obrazy artystów już dawno uznanych m.in. Władysława Wałęgi, Zbigniewa Wypijewskiego, Adama Nidzgorskiego czy Marka Świetlika. Nie zabrakło na niej wielu obiecujących twórców młodszego pokolenia m.in. Mateusza Połcia, a także debiutantów. Wśród autorów wystawianych obrazów są też mieszkańcy Włocławka.
Niezależnie od statusu każdego z autorów, ich wspólną cechą jest chęć tworzenia z wewnętrznej potrzeby, szczerze. To sprawia, że każda z prac urzeka widza bezpretensjonalnością, zarówna ta intuicyjna, powstała z wyobraźni, jak i ta, dla której inspiracją był świat zewnętrzny. Aranżacja plastyczna wystawy pod kierunkiem Katarzyny Wolskiej została wykonana przez pracowników Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury oraz Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Bydgoszczy.
Czas trwania wystawy: 9 października–28 listopada 2021 r.