Wiadomości - strona główna

Umowy RPO: inwestycje, projekty społeczne i wsparcie dla wsi

Inwestycje w szpitalach, instytucjach kultury i firmach, projekty społeczne dla młodych rodziców, seniorów i osób niepełnosprawnych, budowa placów zabaw i instalacje odnawialnych źródeł energii – dziś (21 marca) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie 37 projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

– Nasz Regionalny Program Operacyjny działa na pełnych obrotach. Do tej pory ogłosiliśmy ponad 200 naborów wniosków i zawarliśmy blisko tysiąc umów o dofinansowanie projektów. Dzielimy też kolejne środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To ważne i oczekiwane przedsięwzięcia, a wiele z nich dotyczy wsparcia, które trafia bezpośrednio w ręce mieszkańców – tak jest chociażby w przypadku voucherów dla rodziców na pokrycie kosztów opieki nad dziećmi czy dofinansowania na instalację odnawialnych źródeł energii przy gospodarstwach domowych – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Inwestycje: szpitale, odnawialne źródła energii, zabytki, innowacje w firmach

 

W dziedzinie twardych inwestycji największe wsparcie z naszego RPO trafi na szereg inwestycji w służbie zdrowia: rozbudowę Szpitala Miejskiego w Toruniu, modernizację części Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w  Świeciu oraz termomodernizację obiektów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.

Kolejne cztery projekty dotyczą budowy mikroinstalacji OZE na budynkach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej w Ciechocinku (powiat aleksandrowski) oraz gminach Izbica Kujawska (powiat włocławski) i Dębowa Łąka (powiat wąbrzeski), a także na terenie pływalni w Kowalewie Pomorskim (powiat golubsko-dobrzyński).

 

Dofinansowanie trafi też na remonty adaptacyjne i prace konserwatorskie w zabytkach i instytucjach kultury: toruńskim Dworze Artusa, Centrum Kultury Zamek Bierzgłowski (powiat toruński) oraz kościele św. Trójcy w Byszewie (powiat bydgoski).

Gmina Lipno pozyskała wsparcie na remont adaptacyjny byłego budynku szkoły, w którym powstanie przedszkole dla 32 maluchów, a Caritas Diecezji Toruńskiej na zaadaptowanie piętra budynku przy Szosie Bydgoskiej w Toruniu na potrzeby domu dziennego pobytu dla seniorów.

 

Wśród beneficjentów jest też sześć firm z regionu, które otrzymały środki na rozwój infrastruktury  badawczo-rozwojowej oraz wdrożenie innowacyjnych produktów i procesów produkcyjnych. Wsparcie na ten cel trafi do przedsiębiorstw z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Wielkiego Rychnowa (powiat golubsko-dobrzyński) i Osielska (powiat bydgoski).

Projekty społeczne: dzieci, seniorzy, niepełnosprawni, pracownicy

Wśród tzw. projektów miękkich w ramach naszego RPO jest między innymi wsparcie dla rodziców powracających na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka. W ramach projektu gminy miasta Toruń z voucherów na pokrycie kosztów opieki nad dziećmi skorzysta 200 rodziców. Kolejny projekt – przygotowany przez Fundację „12 Kamienica” – zakłada utworzenie 20 miejsc opieki nad maluchami u opiekuna dziennego w Bydgoszczy. Środki na utworzenie 180 miejsc dla przedszkolaków trafią do Unisławia (powiat chełmiński).

 

Projekty z zakresu organizacji wsparcia i opieki dla seniorów zrealizują: Fundacja Wiatrak, która utworzy w Bydgoszczy klub seniora; gmina Barcin (powiat żniński), w której powstanie dom dziennego pobytu dla 25 osób starszych oraz gmina Łubianka (powiat toruński), w której powstał dzienny dom pobytu dla 15 seniorów. Stowarzyszenie CISTOR z Torunia pozyskało wsparcie na utworzenie nowej grupy terapeutycznej w Klubie Samopomocy „Wrzos”, a bydgoski Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Almach” na organizację poradnictwa prawnego i psychologicznego oraz grupy wsparcia dla osób niepełnosprawnych.

Kolejne dwa przedsięwzięcia dotyczą wspierania działań z zakresu eliminowania negatywnych czynników zdrowotnych i poprawy bezpieczeństwa w miejscu pracy. Skorzystają pracownicy Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy i Szpitala Miejskiego w Toruniu – w sumie 250 osób.

PROW: rozwój firm i place zabaw

Umowy o dofinansowanie siedmiu projektów podpisali też beneficjenci Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To wsparcie, które Urząd Marszałkowski rozdysponował za pośrednictwem lokalnych grup działania czyli partnerstw tworzonych przez mieszkańców, organizacje pozarządowe i samorządy.

Środki trafią na budowę trzech placów zabaw w gminie Czernikowo (powiat toruński), kompleksu rekreacyjnego w Złotnikach Kujawskich (powiat inowrocławski), a także na założenie firm przez trzech początkujących przedsiębiorców w gminach Kijewo Królewskie (powiat chełmiński), Płużnica (powiat wąbrzeski) i Sępólno Krajeńskie.

Kwota dofinansowania wszystkich podpisanych dziś umów to 38 milionów złotych. W uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim uczestniczyli przedstawiciele beneficjentów oraz członkowie zarządu województwa: marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałkowie Dariusz Kurzawa i Zbigniew Ostrowski i członek zarządu Sławomir Kopyść.