- Jak bezpiecznie rozpocząć rok szkolny. Obowiązujące procedury Włocławskie szkoły publikują na swoich stronach internetowych informacje poświęcone procedurze rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2020/2021. Nie będą to tradycyjne uroczystości, jakie pamiętamy z lat przed epidemią – teraz uczniowie poszczególnych roczników będą rozpoczynali rok szkolny o różnych godzinach, w mniejszych grupach.
Dyrekcje szkół przypominają także o zasadach bezpiecznego powrotu i przebywania placówkach po wakacjach. Poza oczywistymi czynnościami, takimi jak: częste mycie rąk i zachowanie dystansu społecznego, zalecane jest używanie tylko własnych przyborów szkolnych i spożywanie wyłącznie swoich posiłków i napojów. Warto zrezygnować z podawania ręki na powitanie, a o wszelkich objawach złego samopoczucia należy niezwłocznie poinformować nauczyciela.
Dyrektorzy szkół prowadzonych przez Miasto Włocławek otrzymali szczegółowe rekomendacje podczas narady, która odbyła się 26 sierpnia 2020 r. w Urzędzie Miasta.
Wśród nich są m.in.: obowiązek dezynfekcji rąk przy każdorazowym wejściu do placówki, uruchomienie wszystkich drzwi do szkoły z przyporządkowaniem stałych wejść dla uczniów konkretnych oddziałów; podanie do informacji uczniom, rodzicom, nauczycielom zasad bezpiecznego zachowania w okresie epidemii: na stronie internetowej placówki, na wszystkich wejściach do budynku, na rozpoczęciu roku szkolnego, za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
W miarę możliwości indywidualnych placówki, może być stosowany różny czas rozpoczęcia zajęć lekcyjnych.
Spotkania i kontakty wychowawcy z rodzicami ucznia mają odbywać się zdalnie lub telefonicznie – z ograniczeniem do minimum spotkań indywidualnych w placówce w wyznaczonych miejscach, ze szczególnym zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego.
Zajęcia z wychowania fizycznego mają być organizowane bez gier kontaktowych, przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa. W miarę możliwości pogodowych organizacja zajęć (nie tylko wychowania fizycznego) powinna odbywać się na świeżym powietrzu. To tylko niektóre z rekomendacji.
Więcej informacji o bezpiecznym powrocie uczniów do szkół można znaleźć w serwisie Ministerstwa Edukacji Narodowej: https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-powrot-do-szkol2
Warto poznać też najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi w tym temacie: https://www.gov.pl/web/edukacja/qa-powrot-uczniow-do-szkol-i-placowek-1-wrzesnia-2020-r
- Dobre praktyki w zakresie zdalnej edukacji – poradnik MEN Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało poradnik „Dobre praktyki dotyczące funkcjonowania jednostek systemu oświaty w okresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19”. Materiał został opracowany na podstawie informacji zebranych przez kuratorów oświaty od dyrektorów szkół. Poradnik zawiera wskazówki, jak organizować nauczanie na odległość czy nauczanie w wariancie mieszanym.
Dyrektorzy i nauczyciele znajdą w materiale także zestaw dobrych praktyk dotyczących pracy szkolnej biblioteki, przygotowania zajęć wychowania fizycznego, organizacji praktycznej nauki zawodu. Zestaw dobrych praktyk przygotowano także dla wychowawców i nauczycieli przedmiotowych.
Osobne miejsce w materiale zajmują wskazówki i porady, które dotyczą kształcenia na odległość uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym i współpracy z rodzicami takich uczniów, a także organizacji zajęć rewalidacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych. Zestaw dobrych praktyk znajdą w materiale także specjaliści zajmujący się pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
Informację o poradniku, wraz z przekierowaniem do dokumentu, opublikowało Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy: https://kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl/main.php?menu=4&item=107&page=9630