Wiadomości - strona główna Włocławek - wiadomości

WOJEWODA KUJAWSKO-POMORSKI SKIEROWAŁ PISMO DO REKTORA UMK

W nawiązaniu do wypowiedzi Prorektora UMK, dr. hab. Radosława Sojaka z dnia  4 października 2024r., odnośnie podważania jakości studiów, jakie będzie w stanie zaoferować Politechnika Bydgoska, Wojewoda Kujawsko-Pomorski  Michał Sztybel zwrócił się do Rektora UMK w Toruniu z prośbą o zajęcie jednoznacznego, oficjalnego stanowiska Uczelni w tej sprawie. Pismo zostało skierowane także do wiadomości Ministerstwa Nauki i Zdrowia:

TREŚĆ PISMA:

Mamy bardzo poważne wątpliwości co do tego, jakiej jakości studia będzie w stanie zaoferować Politechnika Bydgoska ze względu na dostęp do kadry i infrastruktury. Wydaje nam się, że to jednak jest cały czas przede wszystkim projekt polityczny i jest on raczej projektem – mimo tego, że rusza – niż rzeczywistością.”
dr. hab. Radosław Sojak, Prorektor UMK w Polskim Radiu PiK w dniu 4 października 2024 r.

Jego Magnificencjo, Szanowny Panie Rektorze,

w nawiązaniu do wypowiedzi Prorektora UMK, dr. hab. Radosława Sojaka, proszę
o jednoznaczną odpowiedź, czy jego słowa stanowią oficjalne stanowisko zarówno Pana Rektora, jak i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dla dobra współpracy i rozwoju środowiska naukowego w całym województwa proszę o stanowcze odcięcie od słów szkalujących pracę innych osób.

Jest to kwestia o dużym znaczeniu, ponieważ wypowiedzi te podważają zaufanie
do działań podejmowanych przez członków Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej. Zwracam uwagę, że Politechnika Bydgoska uzyskała zgodę na kształcenie od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz przyznano jej limit przyjęć studentów na podstawie decyzji Minister Zdrowia. Uczelnia spełniła wszelkie wymagania przewidziane w przepisach prawa oraz wytyczne Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Warto dodać, że przygotowanie Politechniki było dodatkowo sprawdzane przez komisję na prośbę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka w 2024 r., a ostateczne limity przyjęć studentów zatwierdziła Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna.

Zwracam się o zajęcie jednoznacznego stanowiska w tej sprawie, ponieważ podważanie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jakości kadr oraz infrastruktury nowo powstałych jednostek akademickich może negatywnie wpływać na reputację wielu znakomitych lekarzy i naukowców, którzy są lub byli związani z UMK. Odbieram to również jako zakwestionowanie jakości edukacji medycznej oferowanej przez UMK w przeszłości.

W odniesieniu do kwestii infrastruktury, jestem przekonany, że Pan Rektor zgodzi się,
iż placówki takie jak
10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Bydgoszczy, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu oraz Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy stanowią odpowiednią bazę kliniczną dla kształcenia przyszłych medyków.”