XIV Jarmark Tumski
W dniach 3-5 czerwca odbędzie się XIV Jarmark Tumski oraz Dni Historii Płocka. Przed nami 3 intensywne dni: występy artystyczne, wystawy, inscenizacje historyczne, koncerty, a także bogata strefa handlowa i kolekcjonerska. Do Płocka przyjedzie blisko 350 wystawców. Teren Jarmarku Tumskiego podzielony zostanie na strefę handlową, kolekcjonerską, historyczną oraz dziecięcą. Kramy staną na Nowym Rynku, Tumskiej, Grodzkiej, Starym Rynku, a także na Placu Narutowicza.
W piątek na scenie przy Muzeum Mazowieckim, punktualnie o godzinie 12:00, oficjalnie otworzymy XIV Jarmark Tumski. Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski przekaże na ręce ambasadora Jarmarku – Pana Bohdana Kowalczyka symboliczne klucze do bram miasta. Tego dnia uczcimy również słodkim tortem 785. rocznicę lokacji Miasta Płocka.
Pierwszego dnia imprezy strefa dziecięca, zlokalizowana na Starym Rynku, będzie przyciągała atrakcjami o tematyce „eco”. Do prowadzenia warsztatów i animacji zaprosiliśmy podmioty, które na co dzień promują edukację ekologiczną, dbają o czystość naszego miasta i gospodarkę odpadową. Mistrz segregacji, edukacja ekologiczna bez samochodu, gry i zabawy ekologiczne to tylko niektóre z propozycji PreZero PGK oraz PGO.
W tym samym czasie, razem z Komunikacją Miejską w Płocku zachęcimy aby przesiąść się do autobusu Komunikacji Miejskiej. Będzie można również odpocząć w strefie chill, napić się lemoniady oraz założyć PłocKartę, która niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Komunikacja Miejska zostanie z nami do niedzieli.
Szereg działań związanych z ekologią planuje przeprowadzić także Książnica Płocka. Na jej stoisku znajdziecie ścieżki sensoryczne, będziecie mogli stworzyć ekologiczne zakładki, origami oraz zabawki z surowców wtórnych, a także wziąć udział w zabawach ekologicznych takich jak kręgle ekologiczne czy kapsle. Książnica proponuje także udział w konkursach dotyczących np. segregacji śmieci czy w quizach z wiedzy ekologicznej. Dowiecie się też więcej o wolnej bibliotece i drugim życiu książki. Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego oraz Spółdzielczy Dom Kultury Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej zorganizują ekologiczne warsztaty. W świat przyszłości i robotów przeniesie nas Akademia Robotica (warsztaty organizowane będą w godzinach 12-19, sobota-niedziela w godzinach 10-19).
Od godziny 12 do 17 spotkacie także ludzi dbających codziennie o nasze bezpieczeństwo. Na quizy, kolorowanki i spotkanie z Lwem Honorkiem zaprosi nas Straż Miejska. Na stoisku WOPR Płock zobaczymy pokazy pierwszej pomocy, ponadto będziemy mogli z bliska obejrzeć ich sprzęt ratowniczy oraz łódź ratunkową.
Na scenie zlokalizowanej na Starym Rynku rozpoczniemy aktywności już o godzinie 13. Zaprezentują się na niej artyści ze Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przybyli na Jarmark kataryniarze, Szkoła Tańca i Ruchu Falcon, Elizaweta Udarowa z MDK oraz solistki POKiS – Weronika Samoraj i Karolina Wiśniewska. O godz. 17 na scenie przed Ratuszem zobaczymy najlepszy polski Tribute Band wykonujący utwory Beatlesów – zespół The Postman. Dla fanów legendarnych Beatlesów udostępniona będzie także wystawa w Muzeum Mazowieckim poświęcona ich twórczości.
W sobotę Jarmark będzie można odwiedzić w godzinach 10-19. Na placu Narutowicza, z okazji Dni Historii Płocka, zaprezentuje się Mazowiecka Drużyna Miecława, stanie tam także kilka stoisk wystawienniczych. Oprócz tego, na Starym Mieście, świętować będziemy 200-lecie urodzin Ignacego Łukasiewicza.
4 i 5 czerwca w ramach podróży z Łukasiewiczem, za sprawą Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku oraz Zespołu Szkół Centrum Edukacji w Płocku, poznamy tajniki pracy chemików oraz przeprowadzimy masę ciekawych eksperymentów. Pokazy trwać będą przez cały dzień.
Nie zabraknie także kreatywnych inspiracji z Galerii Sztuki i Dzieci i Młodzieży POKiS. Warsztaty potrwają od godziny 12 do godziny 17.
Do obchodów przyłączy się także Centrum Nauki Kopernik, które na sobotnie popołudnie przygotowało trzy ciekawe animacje odbywające się w dwóch turach po półtorej godziny. Na pierwszy blok atrakcji zapraszamy w godz. 12-13.30, a na drugi w godz. 14-15.30. Dużym zainteresowaniem z pewnością będą cieszyły się pokazy o tajemniczych nazwach: „Morskie opowieści o równowadze”, „Ciśnienie” oraz „Umysł Przyłapany”.
Jeżeli ponad kreatywność stawiacie sport, to możecie skorzystać ze specjalnej strefy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Płock, która czynna będzie w godzinach 12-18.
Wraz z przewodnikami Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej otworzymy drzwi historii. W godzinach 12-16 oprowadzą nas oni po płockich instytucjach zlokalizowanych na terenie Starego Miasta. Będzie można zwiedzać Bazylikę Katedralną, Książnicę Płocką, Liceum Ogólnokształcące im. St. Małachowskiego, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Mazowieckie, Muzeum Żydów Mazowieckich, Sąd Okręgowy, Spichlerz, a także Towarzystwo Naukowe Płockie. Wszystkie wejścia w ramach spacerów z PLOT są bezpłatne.
Dużo będzie się działo także na ustawionej na Starym Rynku scenie. Już o godz. 12 zaprezentują się przed nią kataryniarze z Polski oraz z Niemiec. O 12:30 czeka nas pokaz Grupy Tanecznej Mavilena. Miłośników cygańskich rytmów zapraszamy o godzinie 19 na XVII Międzynarodowy Festiwal Romów w Płocku. Wystąpią zespoły takie jak Krystiano & Romen, Romanca, Elena i Cygańskie Czary, Carmen i Przyjaciele oraz czeskie Imperio.
W niedzielę na Starym Rynku świętować będziemy Dzień Dziecka. Poza kontynuacją naukowych eksperymentów z Politechniką na najmłodszych czekać będzie nieodpłatne szaleństwo na dmuchańcach, warsztaty, pokazy i wiele innych atrakcji.
W godzinach 12-16 znajdziecie Zakątek Odkrywców, który przygotował dla Was kilka kreatywnych propozycji warsztatów. Tuż obok, od 12:00, zajęcia prowadzić będzie także Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego oraz Galeria Sztuki Dzieci i Młodzieży POKiS. O godzinie 15 pałeczkę przejmie Grupa Kreatywna Tu mi Wolno i ich autorskie pomysły na połączenie wyobraźni z umiejętnościami manualnymi.
Na scenie zaprezentują się: tenor Andrzej Jurkiewicz, Klub Karate Tradycyjnego Płock, kabaret Układ Koleżeński, MOVE Dance Studio, Studio Tańca Fame , a także zespoły muzyczne i chóry działające przy Spółdzielczym Domu Kultury PSM L-W.
W strefie historycznej na placu Narutowicza zagości miasteczko rycerskie, gdzie przez cały dzień odbywać się będą pokazy historyczne. Zobaczymy pokazy walk rycerzy, szlachciców i artylerii, a każdy z uczestników będzie mógł wykazać się historycznymi umiejętnościami oraz wziąć udział w turnieju zabaw plebejskich takich jak kołek kręciołek czy przeciąganie liny. Całość zostanie okraszona licznymi konkursami i opowieściami o historii, tańcach, broni i ucztowaniu.
Wśród kramów znajdziecie także ten, w którym będzie można nabyć oficjalną monetę okolicznościową, jaką jest Brakteat protekcyjny Bolesława III Krzywoustego z 1136 r. Moneta wybita w limitowanej ilości jest oficjalną pamiątką XIV-go Jarmarku Tumskiego. Zgodnie z tradycją, historię tej niesamowitej monety poznacie dzięki tekstowi, zamieszczonemu na odwrocie certyfikatu oryginalności. Cena pamiątkowej monety to 20 zł. Będzie można ją kupić na stoisku promocyjnym POKiS, przy Muzeum Mazowieckim.
Nie zabraknie również tradycyjnej gazety Jarmarku – Kurjera Tumskiego, kolportowanego przez jarmarkowych gońców na ulicach Starego Miasta. Dzięki Kurjerowi będzie można zanurzyć się w historycznych ciekawostkach naszego miasta.
Przez cały czas trwania Jarmarku Tumskiego, w Muzeum Mazowieckim, można zwiedzać wystawę „The Beatles – Muzyka i Przeboje Wszech czasów” z prywatnej kolekcji Ambasadora XIV Jarmarku Tumskiego Bohdana Kowalczyka. Liczy ona ponad 300 eksponatów i składa się między innymi z płyt gramofonowych, płyt CD i DVD, kaset magnetofonowych, albumów i wydawnictw książkowych, plakatów, zdjęć, kart do gry a także…puzzli ! Wśród eksponatów znajdzie się perełka – tablica rejestracyjna, ze słynnego zdjęcia, na którym John Lennon, Paul McCartney, George Harrison oraz Ringo Starr przechodzą przez pasy. Dla zwiedzających dostępne będą również inne oddziały Muzeum Mazowieckiego m.in. otwarta niedawno w nowej siedzibie wystawa Art Deco.
Organizatorami Jarmarku są: Urząd Miasta Płocka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów oraz Muzeum Mazowieckie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Gazeta Wyborcza, Tygodnik Płocki Radio Eska, Radiomixx, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Portal Płock, Radio Hit Włocławek oraz Radio Płock FM.
Jarmark Tumski odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika oraz Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płocka Pana Andrzeja Nowakowskiego. Miasto Płock za dotychczasowe działania w zakresie upowszechniania kultury oraz za wyjątkowość wydarzeń planowanych na 2022 rok, uzyskało tytuł „Stolicy Kultury Mazowsza 2022 roku”. Jarmark Tumski współorganizowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
#jarmarktumski #wsercupolski #wsercupłocka #mydłoipowidło
W dniach 3-5 czerwca zapraszamy na Dni Historii Płocka, które nawiązują w tym roku do 785 rocznicy pierwszej lokacji naszego miasta.
Przygotowaliśmy z tej okazji mnóstwo atrakcji, w tym m.in. dotarcie do zabytkowych obiektów i miejsc na co dzień niedostępnych, by lepiej poznać ich historię i historię ludzi, którzy na kartach naszych dziejów odcisnęli głęboki, niezatarty ślad.
Wydarzenie jest współorganizowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Piątek, 3 czerwca 2022 roku
godz. 12:00
- Tumska przed Muzeum Mazowieckiem
Uroczyste otwarcie XIV Jarmarku Tumskiego i Dni Historii Płocka
Przekazanie kluczy do bram miasta
Tort dla mieszkańców z okazji 785 rocznicy lokacji Płocka
Sobota, 4 czerwca 2022 roku
Otwieramy drzwi historii
w godz. 12:00 – 16:00 grupom zwiedzającym nieodpłatnie, w wyznaczonych godzinach, zabytkowe obiekty będą towarzyszyć przewodnicy z Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej
- Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, ul. Stanisława Małachowskiego 1
Wejścia grup od 12:00 co 15 minut. Ostatnie – o godzinie 15:30.
Czy jest ktoś, kto jeszcze nie słyszał o Małachowiance? To jedyna szkoła powstała w Polsce w XII w., która przetrwała do naszych czasów i w dodatku istnieje nieprzerwanie w tym samym miejscu od 1180 r.! Warto obejrzeć jej szkolne muzeum i aulę, a z tarasu widokowego podziwiać przepiękną panoramę naszego miasta.
- Sąd Okręgowy w Płocku – Dawny Pałac Biskupi, plac Gabriela Narutowicza 4
Wejścia grup od 12:00 co 30 minut, ostatnie – o godzinie 15:30, w grupach nie większych niż 20 osób.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak działa płocki wymiar sprawiedliwości, masz właśnie ku temu niepowtarzalną okazję, swoje podwoje otworzy bowiem przed nami Sąd Okręgowy w Płocku. Obejrzymy m.in. salę rozpraw i dowiemy się, co kryją podziemia.
- Towarzystwo Naukowe Płockie, plac Gabriela Narutowicza 8
Zwiedzanie siedziby TNP w godz. 12:00-16:00; wejścia do budynku co 30 minut, ostatnie o godz. 15:30, w grupach nie większych niż 15 osób.
Jeśli chcesz zobaczyć okna z witrażami przedstawiającymi wizerunki zasłużonych dla Płocka osób, późnorenesansowe, snycerskiej roboty drzwi lub szesnastowieczny polichromowany strop wykonany z drewna modrzewiowego – zajrzyj do gotyckiej kanonii z połowy XV w.
- Muzeum Diecezjalne, ul. Tumska 3a
Wejścia po dwie grupy od 12:00 co godzinę; ostatnie o godz. 15:00.
Czy wiesz: gdzie przechowywany jest dyplom lokacyjny miasta Płocka z 1237 r.? czyja głowa znajduje się w XIV-wiecznej hermie? kto pierwszy złożył podpis w księdze pamiątkowej muzeum? jak wygląda specjalna szafa, w której zgromadzone są pasy kontuszowych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w Muzeum Diecezjalnym, które – jako pierwsza palcówka tego typu w Królestwie Polskim – powstało w 1903 r. i jest najstarszym polskim muzeum diecezjalnym. Przewodnicy zabiorą Was również na XIV-wieczne mury obronne.
- Bazylika katedralna pw. Najświętszej Maryi Panny, ul. Tumska 1
Zwiedzanie bazyliki w godzinach 12:00-16:00; wejścia grup co 30 minut.
O tym kto, kiedy i dlaczego przekazał płockiej bazylice katedralnej półotwarty parasol z herbem i metalowy dzwonek, o tym, ile bomb spadło na nią w czasie II wojny światowej albo o tym, ile ważą Drzwi Płockie, będzie można usłyszeć podczas zwiedzania XII-wiecznej, imponującej rozmiarami świątyni, która należy do pięciu najstarszych katedr w Polsce. Jest większa od gnieźnieńskiej i krakowskiej! Odcisnęły na niej swój ślad wszystkie wielkie style architektoniczne, wprowadzane wraz z dokonywanymi na przestrzeni wieków wielokrotnymi remontami i przebudowami. To też największa nekropolia Piastów.
- Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego, ul. Tadeusza Kościuszki 6
Wejścia grup od godz. 12:00 co pół godziny. Ostatnie o 15:30
Jeżeli czerwiec, to Dni Historii Płocka. A jeżeli historia Płocka, to ważne postacie związane z miastem, zaś wśród nich jeden z najwybitniejszych rodowitych płocczan – z Tumskiej spoglądający Góry i wiedzący jak tam biją dzwony – Władysław Broniewski. Dlatego wszystkich gości Dni Historii Płocka zapraszamy do Książnicy Płockiej na wystawę „Broniewski rozpostarty szeroko”.
- Muzeum Mazowieckie – Kamienica Secesyjna, ul. Tumska 8
W dniach 3- 4 czerwca w godz. 10:00-20:00 i 5 czerwca w godz. 10:00-17:00 wstęp do muzeum jest bezpłatny. Zapraszamy na wystawy stałe: Secesja i X wieków Płocka.
godz. 11:00: Na początku była Tumska Góra – zwiedzanie wystawy „X wieków Płocka” z archeologiem
Chętni na zwiedzanie z przewodnikiem zbierają się pięć minut przed wyznaczoną godziną w maksymalnie 30-osobowej grupie.
Otwarta pod koniec 2010 r., nowocześnie zaaranżowana wystawa mieści się na 3 piętrach nowego budynku tuż przy kamienicy na ul. Tumskiej 8 i przedstawia 1000 lat bogatej historii naszego miasta. Jednym z najważniejszych elementów ekspozycji jest makieta Płocka z ok. 1800 r. o powierzchni 40 m2, której towarzyszy światło i dźwięk. Jest to jedna z największych i najbardziej unikatowych makiet prezentowanych w polskich muzeach.
- Muzeum Mazowieckie – Art déco, ul. Kolegialna 6
W dniach 3- 4 czerwca w godz. 10:00-20:00 i 5 czerwca w godz. 10:00-17:00 wstęp do muzeum jest bezpłatny.
godz. 13:00: Tajemnice salonu Edmunda – zwiedzanie wystawy „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco” z historykiem sztuki
Chętni na zwiedzanie z przewodnikiem zbierają się pięć minut przed wyznaczoną godziną w maksymalnie 30-osobowej grupie.
Muzeum Mazowieckie w Płocku, obok secesji i zbiorów regionalnych, posiada również imponującą kolekcję art déco. Zbiór, liczący kilkaset muzealiów z okresu międzywojennego, tworzą przede wszystkim obiekty polskiego pochodzenia, uzupełnione realizacjami europejskimi i amerykańskimi. Podstawą kolekcji są wysokiej klasy meble, a także wyroby rzemiosła artystycznego – szkło, ceramika, metal, tkanina oraz strój z jego akcesoriami.
- Muzeum Mazowieckie – Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7
W dniach 3- 4 czerwca w godz. 10:00-20:00 i 5 czerwca w godz. 10:00-17:00 wstęp do muzeum jest bezpłatny
Zajmuje dziewiętnastowieczny budynek dawnej bożnicy, tzw. małej synagogi. Zdewastowana doszczętnie w czasie II wojny światowej, po jej zakończeniu została przeznaczona przez Komitet Żydowski na Spółdzielnię Krawiecko-Dziewiarsko-Pończoszniczą im. Gerszona Dua-Bogena. Gmina żydowska pod koniec lat dziewięćdziesiątych odsprzedała obiekt naszemu miastu. Od 2013 r. mieści się w nim oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
- Muzeum Mazowieckie – Spichlerz, ul. Kazimierza Wielkiego 11B
W dniach 3- 4 czerwca w godz. 10:00-20:00 i 5 czerwca w godz. 10:00-17:00 wstęp do muzeum jest bezpłatny
Od 2015 roku w spichlerzu można oglądać stałe ekspozycje etnograficzne: „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i „Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji” (Muzeum Mazowieckie jako jedyne w Europie posiada kolekcję koreańskiego malarstwa świątynnego).
Propozycję Działu Etnografii płockiego muzeum uzupełniają cykliczne imprezy naukowe i popularyzatorskie, lekcje oraz warsztaty związane z etnografią Mazowsza i świata, a także wystawy czasowe. Do 25 września można np. oglądać wystawę „Nikifor. Malarz nad malarzami”, na której prezentowane jest 70 prac jednego z najbardziej znanych malarzy nieprofesjonalnych.
- XXVIII Turniej o Miecz Bolesława III Krzywoustego w strzelaniu z kuszy historycznej, ul. Mostowa 5/7 przy Zajeździe „Rybaki”
godz. 10.00-18.00
Podczas turnieju, w którym wezmą udział bractwa i drużyny kusznicze z całej Polski, zawodnicy zmierzą się w 4 kategoriach: Turniej o Miecz Bolesława III Krzywoustego w strzelaniu z kuszy historycznej, Turniej Wilhelma Tella, Turniej Łowczego i Turniej Łuczniczy. Będą również zabawy dla dzieci i dorosłych mieszkańców naszego miasta, m.in.: malowanie szablonów z podobizną Bolesława III Krzywoustego i akcesoriami rycerskim, rozwiązywanie krzyżówki z hasłami dotyczącymi księcia i historii Płocka, walki na drewniane miecze. Każdy będzie mógł też własnoręcznie wybić monetę wzorowaną na czasach Bolesława III Krzywoustego i otrzymać ją na pamiątkę, przebrać się w strój rycerza, damy dworu lub giermka i wykonać pamiątkowe zdjęcie oraz zrobić sobie fotkę z księciem Bolesławem III Krzywoustym.
- Mazowiecka Drużyna Miecława, plac Gabriela Narutowicza
godz.10.00 – 19.00
W sobotę plac opanują Słowianie i wikingowie, w wykonaniu których zobaczymy nie tylko walki i pokazy typowego dla nich uzbrojenia, ale również pokazy kowalstwa i… średniowieczne tańce. Dowiemy się, jak uprawiać len i pozyskiwać z niego włókna, co jadano i czym dodawano smaku średniowiecznym potrawom (na smakoszy czekają podpłomyki), nauczymy się tkania barwnych krajek, plecenia sznurków na lucecie i innych starodawnych technik wytwarzania wyrobów włókienniczych. Będziemy mogli przymierzyć stroje i uzbrojenie średniowieczne, poznamy średniowieczne gry i zabawy plebejskie: Kubb, Hnefatafl, Halatafl, średniowieczne szachy i kości. Przy opowieściach o mazowieckich ziołach nauczymy się pleść wianki i zaplatać słowiańskie warkocze. Samodzielnie wykonamy też motanki – laleczki chroniące przed „złym okiem”, odpędzające pecha i ułatwiające spełnianie naszych marzeń.
- Fundacja GROM. Siła i Honor, plac Gabriela Narutowicza
W swoim namiocie promocyjno-wystawienniczym zaprezentuje przykładowe uzbrojenie, umundurowanie i wyposażenie używane przez prekursorów jednostki specjalnej „GROM” legendarnych „Cichociemnych” oraz ich następców – operatorów Jednostki Wojskowej „GROM”. Dodatkowo fundacja zaprezentuje również pamiątki po śp. gen. bryg. Sławomirze PETELICKIM w postaci jego złotej odznaki jednostki specjalnej „GROM”, beretu z dystynkcjami generalskimi, beretów brytyjskich i amerykańskich sił specjalnych oraz pamiątkowych noży otrzymanych od dowódców tych jednostek.
- Liceum Ogólnokształcące CN-B Feniks, plac Gabriela Narutowicza
Pokazy wyszkolenia sportowo-wojskowego uczniów szkoły i pokaz sprzętu, który znajduje się na wyposażeniu szkoły.
Niedziela, 5 czerwca 2022 roku
- Miasteczko Rycerskie, plac Gabriela Narutowicza
godz. 10:00-19:00
W niedzielę przeniesiemy się z czasów średniowiecznych do XVII wieku, bo plac zaludni się polską szlachtą, kozakami, szwedzkimi muszkieterami i Szkotami, wypełni się obozowym sprzętem. Stanie na nim rycerski namiot oraz wiata wraz ze stołami i ławami, a także dyby. Będzie można przymierzyć rycerskie zbroje i wziąć do ręki miecze, topory, korbacze, maczugi i włócznie. Sarmaci zapraszają również na: pokazy walk, pokaz musztry i sprawności bojowej wojsk zaciężnych – muszkieterów i halabardników, pokaz artyleryjski, turniej „Pokonaj mistrza”, turniej zabaw plebejskich i stanowiska konkursowe.
- XXVIII Turniej o Miecz Bolesława III Krzywoustego w strzelaniu z kuszy historycznej, ul. Mostowa 5/7 przy Zajeździe „Rybaki”
godz. 10:00-14:00
Drugi dzień turnieju to kontynuacja sobotnich zawodów kuszniczych i łuczniczych, zabaw dla dzieci i dorosłych, bicie monet, a także pasowanie na rycerza dwóch członków Płockiej Drużyny Kuszniczej. Książę Bolesław – jak przystało na średniowiecznego celebrytę – z chęcią również w niedzielę będzie pozował na ściance i łaskawie pozwoli zrobić sobie z nami zdjęcie.