W Kujawsko-Pomorskiem powstanie supernowoczesne centrum dystrybucyjne jednego z wiodących polskich producentów odzieży – spółki giełdowej LPP, właściciela liczących się na rynku marek modowych. Na lokalizację inwestycji grupa wybrała Brześć Kujawski w powiecie włocławskim. Docelowo zatrudnienie znajdzie tu tysiąc osób.
Nowe centrum dystrybucyjne o powierzchni zabudowy 100 tysięcy metrów kwadratowych i powierzchni użytkowej 150 tysięcy metrów kwadratowych, skomputeryzowane i w znacznej mierze zrobotyzowane, będzie obsługiwać odbiorców w Polsce i w kilku krajach europejskich. Na lokalizację inwestorzy wybrali teren w Brzeskiej Strefie Gospodarczej, kompletnie uzbrojony i, dzięki położeniu w sąsiedztwie zjazdów z autostrady A-1, dobrze skomunikowany. Budowa rozpocznie się w pierwszym kwartale przyszłego roku i zakończy jeszcze przed końcem 2019. Potem przez cały rok będą trwały montaż i rozruch systemu automatyki magazynowej, najnowocześniejszego na świecie.
– Dla nas ważne są powstające dzięki tej inwestycji miejsca pracy oraz to, że sąsiedztwo takiej firmy rodzi kolejne przedsięwzięcia biznesowe – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który uczestniczył dziś (18 lipca) w Brześciu Kujawskim w rozpoczynającym inwestycję spotkaniu kierownictwa LPP oraz władz gminy i powiatu włocławskiego z dziennikarzami.
Powstała w 1991 roku LPP, której centrala mieści się w Gdańsku, jest właścicielem pięciu liczących się marek modowych: Reserved, Mohito, Sinsay, House i Cropp. Ma ponad 1 700 salonów, w samej centrali zatrudnia ponad 1 700 pracowników (daje łącznie 25 tys. miejsc pracy), jest obecna w 18 krajach, od 2001 roku jest notowana na warszawskiej giełdzie. Systematycznie walczy o klientów kupujących on-line – e-commerce to obecnie 3 proc. sprzedaży grupy. Jej centrum dystrybucyjne w Pruszczu Gdańskim uznawane jest za jedno z najnowocześniejszych w naszej części kontynentu.
Spółka obecna jest z ofertą na 39 rynkach Europy, Azji i Afryki, natomiast sprzedaż e-commerce za 2019 rok stanowiła 11,4% sprzedaży Grupy.
Samorząd województwa od początku wspierał powstanie Brzeskiej Strefy Ekonomicznej. Marszałkowskie dotacje dla inwestycji związanych z uzbrojeniem terenu (RPO 2007-13 i marszałkowski program dla gmin w rejonie A-1) przekroczyły łącznie 7,5 mln złotych. W ubiegłym roku, dzięki staraniom władz województwa, w Brześciu Kujawskim ulokowała swoją fabrykę firma Kongsberg Automotive. Stałym wsparciem dla strefy jest marszałkowskie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów.