powiat Włocławski - Wiadomości Włocławek - wiadomości

Nowe formy pomocy Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku

Nowe formy pomocy oferowane przez PUP w ramach ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020r., poz. 568).

1. POŻYCZKA DLA MIKROFIRM (art. 15 zzd)

  • Mikroprzedsiębiorcy (zatrudniający do 9 osób w przeliczeniu na pełen wymiar czasu pracy) mogą liczyć na wsparcie w postaci niskooprocentowanej pożyczki na pokrycie kosztów prowadzonej działalności.
  • Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki, oprocentowanie będzie stałe i wynosić będzie w skali roku 0,05 proc.
  • Pożyczka wraz z odsetkami będzie mogła ulec umorzeniu pod warunkiem, że przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia w firmie nie zmniejszył się stan zatrudnienia w stosunku do stanu zatrudnienia na 29.02.2020r. (w przeliczeniu na pełen wymiar czasu pracy).
  • Mikroprzedsiębiorca, który ma miejsce prowadzenia działalności na terenie Włocławka lub powiatu włocławskiego, zainteresowany uzyskaniem mikropożyczki powinien złożyć formularz elektroniczny poprzez platformę praca.gov.pl lub pocztą.
  • Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowejhttps://wloclawek.praca.gov.pl. lub tel. 54 234-00-89, 234-00-90 wew. 25, 56 lub 41.
  • Nabór będzie prowadzony do wyczerpania środków (prosimy śledzić komunikaty na naszej stronie internetowej).

2. DOFINANSOWANIE WYNAGRODZEŃ ORAZ SKŁADEK NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE DLA MIKRO, MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORCÓW (art. 15 zzb i art. 15 zze)

  • Dofinansowanie będzie mogło zostać przyznane, gdy wystąpił spadek obrotów gospodarczych w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych br. w porównaniu do analogicznych miesięcy ub. roku. o co najmniej 30%,
  • Wysokość dofinansowania zależna jest o wysokości spadku obrotów:

           a)spadek o min. 30% wówczas dofinansowanie nie wyższe niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy;

           b) spadek o min. 50% wówczas dofinansowanie nie wyższe niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy;

           c) spadek o min. 80% wówczas dofinansowanie nie wyższe niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy.

  • Dofinansowanie będzie mogło być przyznane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące i będzie wypłacane w okresach miesięcznych.
  • Przedsiębiorca jest zobowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową o dofinansowanie przez okres dofinansowania oraz po zakończeniu dofinansowania przez okres równy temu okresowi.
  • O dofinasowanie na ww. zasadach w przypadku spadków przychodów mogą ubiegać się również organizacje pozarządowe lub podmioty, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
  • O pomoc może ubiegać się pracodawca, który ma swoją siedzibę lub miejsce wykonywania pracy przez pracowników na terenie Włocławka lub powiatu włocławskiego,
  • Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowejhttps://wloclawek.praca.gov.pl. lub tel. 54 234-00-89, 234-00-90 wew. 16, 47 lub 41.
  • Nabór będzie prowadzony przez 14 dni od ogłoszenia przez dyrektora PUP lub do wyczerpania środków (prosimy śledzić komunikaty na naszej stronie internetowej).

3. DOFINANSOWANIE CZĘŚCI KOSZTÓW PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ PRZEDSIĘBIORCY BĘDĄCEMU OSOBĄ FIZYCZNĄ NIEZATRUDNIAJĄCĄ PRACOWNIKÓW (art. 15 zzcz)

  • Dofinansowanie będzie mogło zostać przyznane, gdy spadek obrotów gospodarczych w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych br. w porównaniu do analogicznych miesięcy ub. roku. wyniesie co najmniej 30%.
  • Wysokość dofinansowania zależna jest o wysokości spadku obrotów:

           a) spadek o min. 30% wówczas dofinansowanie w wysokości 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie,

           b) spadek o min. 50% wówczas dofinansowanie w wysokości 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie,

           c) spadek o min. 80% wówczas dofinansowanie w wysokości 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie.

  • Dofinansowanie będzie mogło być przyznane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące i będzie wypłacane w okresach miesięcznych.
  • Przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres dofinansowania oraz po zakończeniu dofinansowania przez okres równy temu okresowi.
  • O pomoc może ubiegać się przedsiębiorca, który ma miejsce prowadzenia działalności na terenie Włocławka lub powiatu włocławskiego.
  • Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowejhttps://wloclawek.praca.gov.pl. lub tel. 54 234-00-89, 234-00-90 wew. 17, 19, 41 lub 43.
  • Nabór będzie prowadzony przez 14 dni od ogłoszenia przez dyrektora PUP lub do wyczerpania środków (prosimy śledzić komunikaty na naszej stronie internetowej).

Ponadto Wojewódzki Ośrodek Pracy oferuje wsparcie dla przedsiębiorców na ochronę miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (więcej tutaj)

Informacje o wszystkich narzędziach, jakie oferuje tzw. „tarcza antykryzysowa” i sposobach wnioskowania o pomoc znaleźć można na uruchomionej stronie internetowej – https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa/wyszukaj-wsparcie-dla-swojej-firmy.

Można tam zapoznać się z wszystkimi formami pomocy, można też wybrać wielkość firmy i sprawdzić, jaką pomoc może uzyskać dany przedsiębiorca. Lada dzień w Senacie będą miały miejsce prace nad tzw. „Tarczą 2”, zatem treści mogą ulegać modyfikacji, mogą dojść nowe instrumenty pomocowe. Warto śledzić ją na bieżąco.