„Pogoda cudna, upały, nic nie wierzę, aby bolszewicy mieli wejść do Warszawy, choć są tuż, tuż…” – tak pisała 15 sierpnia 1920 roku w swoim dzienniku Maria Dąbrowska. Walki z bolszewikami toczyły się także na przedpolach Włocławka. 15 sierpnia odbywały się w tym mieście wojewódzkie obchody upamiętniające setną rocznicę tych wydarzeń.
- Wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego
· Wystąpienie przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej
· Wystąpienie wicewojewody Józefa Ramlaua
- Wystąpienie prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego.
Wojewódzkie obchody rozpoczęło złożenie kwiatów pod pomnikiem Obrońców Wisły we Włocławku.
Następnie przed katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się uroczystość z ceremoniałem wojskowym, podczas której medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis odznaczeni zostali uczestniczka powstania warszawskiego Krystyna Majczyńska oraz pułkownicy Remigiusz Zieliński, Krzysztof Stańczyk i Janusz Kryszpin. Marszałek Piotr Całbecki wręczył specjalny okolicznościowy medal, wykonany z okazji setnej rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski, rodzinie Bartłomieja Kołodzieja, który był przewodniczącym Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Pomnika Poległych Obrońców Wisły 1920.
W południe pod przewodnictwem ordynariusza diecezji włocławskiej biskupa Wiesława Meringa rozpoczęła się msza święta. Z katedry ulicami miasta ruszył przemarsz przez miasto. Na budynku delegatury Urzędu Marszałkowskiego przy ulicy Bechiego 2 odsłonięta została tablica poświęcona bohaterom Cudu nad Wisłą. Na Bulwarach im. Marszałka Piłsudskiego na mieszkańców czekało historyczne miasteczko z epoki z licznymi atrakcjami: musztrą oddziału konnego, pokazem władania białą bronią i sprzętu wojskowego oraz przejażdżkami konnymi. Z repertuarem pieśni patriotycznych wystąpiła Orkiestra Wojskowa z Torunia i Kapela z Szaconkiem. Na zakończenie uroczystości grupa rekonstrukcyjna bydgoskiego Związku Harcerstwa Polskiego przedstawiła inscenizację historyczną „Młodzi w obronie Włocławka”. W wojewódzkich obchodach wzięli udział przedstawiciele Hufca ZHP Włocławek wraz z zastępczynią komendanta Chorągwi Dorotą Sucharską.
Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się m.in. okolicznościowe wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Muzeum Historii Włocławka oraz wystawa plenerowa na placu Wolności.
Z okazji setnej rocznicy Cudu nad Wisłą na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał komiks „Wojna polsko-bolszewicka. Ostatni bastion”.
Więcej o publikacji i konkurs: https://kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/36128-wygraj-komiks-o-bohaterach-obrony-wloclawka
W przeddzień wojewódzkich obchodów setnej rocznicy zwycięskiej bitwy warszawskiej w parku miejskim na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu odbyła się ceremonia odsłonięcia pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych. Monument, hołd poległym w wojnie bolszewickiej 1920 roku, został zniszczony na rozkaz niemieckiej administracji okupacyjnej w roku 1939. Odbudowę wsparł finansowo samorząd województwa. Więcej w naszym materiale: https://kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/36106-w-holdzie-baloniarzom-w-mundurach
Wczoraj (14 sierpnia) przy wejściu głównym do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu odsłonięta została tablica poświęcona bohaterom Cudu nad Wisłą: https://kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/36122-w-holdzie-bohaterom-1920-roku