Jesteśmy stąd
20 kwietnia br. na deskach sceny Brzeskiego Centrum Kultury i Historii „Wahadło” odbyło się podsumowanie trzymiesięcznego projektu edukacyjnego „Jesteśmy stąd” realizowanego przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim. Celem projektu było rozwijanie umiejętności m.in. zdobywania informacji, kształtowania pracy w zespole, przygotowanie prezentacji rezultatów swojej pracy, a przede wszystkim poznanie funkcjonowanie lokalnego samorządu i społeczności. W inicjatywie udział brali uczniowie z klas 7B, 8A, 8B oraz 8C, a realizacja projektu była prowadzona w ramach przedmiotu wiedza o społeczeństwie.
Prezentację efektów pracy rozpoczęto relacją z wizyty uczniów w Urzędzie Miejskim w Brześciu Kujawskim, gdzie do współpracy zaproszono Burmistrza Brześcia Kujawskiego Tomasza Chymkowskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Piotra Stannego, Zastępcę Burmistrza Damiana Chełminiaka oraz Naczelników i Kierowników pracujących na co dzień w magistracie. W wyniku współpracy, po przeprowadzonej serii rozmów i wywiadów powstał film prezentujący pracę brzeskich urzędników.
Bardzo ciekawym elementem projektu, były wyniki ankiety publicznej pt. „Z czego możemy być dumni, a co musimy jeszcze poprawić w Brześciu Kujawskim” przeprowadzonej wśród lokalnej społeczności. Efekty tej pracy przedstawiają, życie w Brześciu Kujawskim w każdym jego aspekcie od kultury, sportu i turystyki po sprawy społeczne i infrastrukturę. Ogólny poziom życia w gminie ukształtował się na pozycji dobrej.
Głównym punktem przygotowanego wydarzenia był wywiad z Burmistrzem Brześcia Kujawskiego Tomaszem Chymkowskim. Po serii nurtujących uczniów pytań i ciekawej rozmowie przystąpiono do wręczenia nagród w konkursie plastycznym „Mój Brześć za 100 lat” oraz fotograficznym „Moje ulubione miejsce w Brześciu Kujawskim” Prace wyglądały imponująco, a laureaci konkursów oraz wszyscy jego uczestnicy nagrodzeni zostali upominkami i gromkimi brawami.
Kulminacją spotkania z inicjatywy Przewodniczącego Rady Miejskiej Piotra Stannego, było zawarcie umowy, w której interesariusze zobowiązali się do ponownego spotkania i omówienia zaistniałych zmian i bieżących potrzeb po 10 latach, w roku 2033!