Włocławek - kultura

Prezentujemy kolejne punkty wirtualnej ścieżki edukacyjnej

  • Warto przespacerować się brzegiem Zgłowiączki, przez Park im. Henryka Sienkiewicza. Dziś przedstawiamy kolejne punkty wirtualnej ścieżki edukacyjnej udostępnionej przez Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej.

Pan Sienkiewicz i różany ogród

Park miejski we Włocławku nosi imię Henryka Sienkiewicza. To jeden z najstarszych parków w Polsce – założono go w 1870 roku.

Spacerując pośród kwiatów, można się uspokoić, zrelaksować i odpocząć. Terapeutyczny wpływ ogrodu na człowieka znany jest od dawna, również obecnie hortiterapię stosuje się jako metodę leczenia zdrowia psychicznego. Przebywając pośród kwiatów i zieleni zaspokajasz naturalną potrzebę kontaktu z naturą. Wykorzystaj więc kojący wpływ roślin ogrodowych. Zieleń i kwiaty stymulują zmysły, pobudzają wydzielanie serotoniny zwanej hormonem szczęścia. Pospaceruj albo usiądź na ławce pośród róż i poczuj ich zapach i doceń urodę. Wyciszony i spokojny ruszysz dalej.

Pełny opis: http://www.wcee-ekospacery.pl/ 

Drzewa i ptaki

W parku im. Henryka Sienkiewicza rośnie 65 gatunków i odmian drzew, w większości są to drzewa liściaste (53 gatunki). Na szczególną uwagę zasługują dojrzałe i stare drzewa, gdyż tworzą one siedliska lęgowe zwierząt. Dominują wśród nich dęby, jesiony, topole białe. Dojrzałe drzewostany z dużym udziałem starszych drzew, zamieszkują dzięcioły.

Oprócz naturalnych dziupli i tych wykutych przez dzięcioły, siedliskiem chronionych ptaków są budki lęgowe. W 2019 roku rozwieszono w parku 8 budek dedykowanych szpakom. Wszystkie zostały zajęte przez szpacze rodziny.

Pełny opis: http://www.wcee-ekospacery.pl/